ВИДИ РІЗЬБ

Різьба використовується для утворення роз'ємного з'єднання деталей або у певних випадках для передачі руху. Вона забезпечує надійність кріплення, можливість розбирання, а потім повторного збирання без порушення цілісності елементів виробу.

Різьбове з'єднання утворюється за допомогою зовнішнього та внутрішнього різьблення. Стрижень, у якого зовнішнє різьблення називається гвинтом. Деталь, у якої внутрішнє різьблення називається гайкою. Різьблення нарізаються на верстатах та ручним способом. Вона утворюється гвинтовою лінією.

                    Розрізняють такі різьби:

Бувають різьби праві та ліві, однозахідні та багатозахідні. У правих різьбгвинтова лінія за годинниковою стрілкою йде зліва направо, а у лівих гвинтова лінія спрямована справа наліво. Однозахідне різьблення має одну гвинтову лінію (так звану нитку), багатозахідне має дві і більше.

                    Для з'єднання деталей є три системи різьб:

Метрична має плоско зрізаний трикутний профіль, а кут шістдесят градусів. Діаметр і крок завжди виражаються у міліметрах. Слід сказати, що метричні різьби можуть бути з дрібним чи великим кроком. Різьби з великим кроком застосовується у з'єднаннях, на які діють значні зусилля. Різьба з дрібним кроком застосовується при невеликих навантаженнях на деталях, що з'єднуються. Вони мають меншу висоту витків, тому менше послаблюють сам стрижень болта.

У дюймового різьблення кут профілю в п'ятдесят п'ять градусів. Зовнішній діаметр її вимірюють в дюймах, а крок вимірюють кількістю витків, що припадають на дюйм. У позначеннях дюймового різьблення вказується номінальний діаметр у дюймах.

Трубна різьба в основному нарізається на трубах, але й на деталях арматури. Має трикутний профіль з кутом п'ятдесят п'ять градусів, закругленими вершинами, а вимірюється в дюймах. По відношенню до дюймової вона має дрібніший крок, що дуже важливо для забезпечення герметичності.