ЯК ВИБРАТИ СВЕРДЛО

Свердла бувають різного виду, і це в першу чергу залежить від того, де і для яких цілей вони застосовуватимуться. Також свердла поділяються на професійні (верстатні) та слюсарні (напівпрофесійні).

Зі слюсарними свердлами кожен господар стикається постійно, тому що саме вони застосовуються в побуті для ручного інструменту або в верстатах для невеликих отворів. У будівельних магазинах переважно продаються саме слюсарні свердла.

За сферою застосування свердла діляться на свердла для роботи по металу, свердла для роботи по дереву, свердла для роботи по каменю, свердла для роботи по плиткі та свердла для роботи по склу.

Свердла для роботи по металу

Свердла для роботи по металу мають циліндричний хвостовик. Для більш ефективної роботи по металу найкраще брати свердло, виготовлене із швидкоріжучої сталі. Також важливий кут заточування свердла: чим він вищий, тим краще свердло робить отвір. Як правило, кут заточування свердла вказується на упаковці, там же вказується, для якої товщини металу можна використовувати це свердло. Ще одним важливим моментом при виборі свердла для роботи з металу є колір його робочої поверхні. Якщо робоча поверхня металевого кольору, це означає, що ніякої обробки не болу і тому свердло досить швидко прийде в непридатність. Те саме буде зі свердлом чорного кольору, так як це свердло тільки покрили перегрітою парою, і не більше. А ось якщо робоча поверхня коричневого або золотистого відтінку, значить, свердло з покриттям або з додаванням іншого сплаву що збільшує його міцність.

Свердла для роботи по дереву

Свердла для роботи по дереву мають конічний хвостовик, щоб зручніше було намічати місце свердління отвору. В іншому вибір твердості робочої поверхні свердла такий самий, як і при виборі свердла для роботи по металу. Свердлом по дереву можна робити отвори в пластмасах або пластиках.

Свердла для роботи по каменю, керамічної плитки та скла

Свердла для роботи по каменю відрізняються від інших слюсарних свердл тим, що на кінці є спеціальна напайка з твердого сплаву, а полотно свердла не має ріжучої частини.

Свердла по керамічній плитці мають конічний кінцевик із твердого сплаву, а на робочій поверхні свердла по склу є алмазне напилення.

Залежно від виду матеріалу, що обробляється, потрібно правильно підібрати нахил гвинтової канавки до осі. Для обробки сталі рекомендують нахил 18-30 °, для крихких матеріалів, таких як ебоніт або латунь - 8-12 °, для легких та в'язких матеріалів (мідь, алюміній) - 40-45 °.

Не забудьте переконатися, що діаметр свердла підходить до вашого дриля. В основному патрони побутових електродрилів, розраховані на свердла діаметром до 10 мм. При роботі з тонкими свердлами (менше 1-1,5 мм) краще використовувати невеликий дриль із регулятором швидкості обертання. У таких дрилях легше контролювати тиск, свердла довше зберігають гостроту ріжучої кромки.

Свердла великого діаметра переважно виготовляються з конусним хвостовиком, який розрахований під спеціальний патрон.

Якщо свердло перевернулося в патроні, на хвостовику свердла залишаються глибокі подряпини, прибрати їх можна шліфувальним бруском або дрібним надфілем. Якщо довжина хвостовика дозволяє, краще встановити свердло в патроні до упору. Робоча частина свердла затискається не повинна.

Для гарної роботи свердла його потрібно правильно заточити.

Параметри заточування свердла:

Кут між ріжучими кромками для звичайної сталі дорівнює 116-118 °, для загартованої сталі - 136-150 ° для латуні, алюмінію, бронзи, силуміну - 130-140 °, для пластмас - 80-90 °.

При заточенні свердла переконайтеся, щоб ріжучі кромки були симетричні і задній кут був не дуже малий. Якщо ріжучі кромки нерівної довжини або зробленими під різними кутами свердло розбиватиме отвір. Заточувати свердло краще на бічній частині точильного кола.

Спосіб виготовлення свердел та маркування.

Свердла класифікують залежно від способу виготовлення. Вони можуть бути зварені, тобто хвостова частина виготовлена ​​з інструментальної сталі, робоча частина виготовлена ​​з швидкоріжучої сталі. Це сталь марки Р6М5, Р18. Цілісні спіральні свердла виробляються з тієї ж сталі марок Р6М5 або Р18 також для них використовується твердий сплав (ВК). Свердла з алмазним напиленням призначені для обробки твердих матеріалів.

Зазвичай випускають спіральні свердла. Виготовляються вони із швидкоріжучої сталі. Свердла можуть бути різних кольорів і все це залежить від способу їх обробки. Так, чорні свердла виготовляються за допомогою перегрітої пари, а свердла золотистого кольору виготовляються шляхом нанесення нітриду титану. Свердла маркуються, і маркування залежить від товщини свердла. Так, на свердла товщиною менше 2 міліметрів маркування не наноситься взагалі, а на свердла товщиною від 2 до 3 міліметрів ставиться марка сталі та діаметр. Якщо свердло товще 5 мм, то на ньому ще вказують торгову марку виробника і клас точності свердла.

Конічні свердла по металу використовуються для спеціальних дворучних дрилів, а також для свердлильних верстатів. Ці дрилі тихохідні, і вони можуть зробити отвір завширшки до 23 мм.

Вироби закордонних виробників відзначаються не лише на самому свердлі, а й на упаковці. Так, там ставиться клас точності свердла, а й торгова марка виробника, і марка сталі. Якщо ви хочете застосовувати свердла зі спеціальним заточуванням, то вам потрібно використовувати ці свердла для розрізання деревини.

Якщо ви майстер-початківець, то вам треба купувати свердла тільки в спеціальних торгових точках. Там працюють фахівці, які покажуть та розкажуть вам все, що стосується роботи зі свердлами. До того ж, там ви отримаєте гарантію на все.

Перед початком роботи зі свердлом переконайтеся, що він правильно заточений. Зверніться до фахівця, який зробить вам заточування. Переконайтеся, що ви підібрали свердло, яке точно відповідає матеріалу, що обробляється. Тиск, який свердло робить на матеріал, має бути оптимальним, тобто не надто сильним і не надто слабким.