ЗАГАЛЬНЕ ПОНЯТТЯ ПРО РІЗЬБЛЕННЯ (ГВИНТОВІ ПОВЕРХНІ)

Деталі, що мають гвинтову поверхню або, як ще кажуть різьбові деталі, використовуються практично у всіх провідних галузях промисловості, головним чином машинобудуванні.

Основними функціями таких деталей є: передача руху, саме перетворення лінійного переміщення, так як поступального руху в обертальний чи навпаки; кріпильна функція, тобто з'єднання деталей між собою; передатне відношення, що передбачає збільшення значення обертового моменту.

Різьбую є не що інше, як якась спіраль, основа якої є конічною або циліндричною поверхнею, що має гвинтову нитку з постійною величиною кроку.

Різьбові деталі виробляють, згідно з наступними ознаками:

Залежно від форми профілю: прямокутними, круглими, трапецієподібними та трикутними ( дюймовими , трубними та метричними );

За експлуатаційним призначенням: ходовими, кріпильними, кріпильно-ущільнювальними та спеціальними;

Залежно від напрямку заходів: правими та лівими, у перших гвинтова канавка йде за годинниковою стрілкою, у друга – проти годинникової стрілки;

За формою поверхні, на якій зроблено різьбу: циліндричними та конічними, останні набули широкого поширення, завдяки створенню високої герметичності;

Залежно від того, як розташовувуєтся різьба: внутрішня та зовнішня;

За кількістю заходів: одно- і багатозахідні, перші відрізняються наявністю лише однієї міжвиткової западини;

Залежно від протяжності кроку: великими (нормальними) та дрібними.

Технологія отримання деталей з гвинтовими поверхнями може здійснюватися різними способами, а саме:

Електрохімічною та електрофізичною обробкою. Цей метод прийнятний, в основному для формоутворення різьби з кераміки, крихких матеріалів, матеріалів, що мають високу твердість та ін.

Методом лиття, який підходить тільки для отримання різьбових деталей із пластмас, кольорових металів та їх сплавів, що мають відхилення в точності.       

Для того, щоб у конкретному випадку підібрати найбільш раціональний метод виробництва необхідно визначитися з видом різьби, що проектується, і її характеристиками, проаналізувати всі переваги і недоліки кожного існуючого в даний час способу, на підставі чого вже можна буде підійти до вибору обладнання та обробного інструменту. У цьому випадку можна ефективно виконати технологічну процедуру виробництва деталей з гвинтовими поверхнями.